wtorek, 24 lutego 2015

Samowystarczalność – Życie bez linii energetycznych

Autor: Kirsten Dirksen.
Tłumaczenie: Zbigniew Wybraniec.
Oryginalnie filmik jest po angielsku, tak jak i komentarz. Jako że jest dość ciekawy, postanowiłem przetłumaczyć komentarz. Reszta dla znających angielski. Niestety… Pod spodem znajdziecie odnośnik do strony oryginalnie na YouTube.
Opublikowane 7-go października, 2013
 W wieku 10 lat, Link Knight widział jak jego wujek zbankrutował, i poprzysiągł sobie trzymać się z daleka od długu. Lata później przeniósł się do tego co zostało z jego wujka starego domu (domu rodzinnego ze środkowego 19-go stulecia) w rolniczej południowo zachodniej Wiktorii, Australia. Budynek ten miał braki w ścianach, I wypełniony był śmieciem (jego wuj był chorobliwym zbieraczem (ang:hoarder). Nie był też podłączony do Sieci. (“Od kiedy Sieci Energetyczne zostały sprywatyzowane w Wiktorii, we wczesnych latach 90-tych, podłączenie do Sieci kosztowałoby ponad 50 000 dolarów australijskich”).
Link odrzucił duży generator, którego jego wuj nie mógł sobie nigdy pozwoli używać, na rzecz zainstalowanego przez siebie mieszanego systemu słoneczno-propanowego, wszystko w połączeniu z użytkowaniem aplikacji elektrycznych o bardzo niskim zużyciu energii elektrycznej jak : LED-y itp. Porównał instalowanie systemu do “wieszania obrazu na ścianie”.
Użył on w swoim głównym systemie energetycznym dwa panele słoneczne 120-Watowe, zainstalowane na stalowych palach, podłączone do 30 amperowych regulatorów ładowania oraz baterii 2 akumulatorów – dających w sumie 200 amperów. Założył też odrębny specjalny system dla swojej lodówki słonecznej: jeden panel słoneczny 120W zasilający 100 Amp baterię.
Jest to minimalistyczny system i dostępny, oraz również, jak argumentuje Link, jest to dowód na to że istnieje jednak alternatywa na wykupienie swej wolności od Sieci. “Bowiem, istnieje jakiś krążący w koło MIT że, nie można się uniezależnić od sieci tanim kosztem, że potrzeba co najmniej 50 000 dolarów na same panele słoneczne aby można było żyć poza siecią. Ja mogę wam powiedzieć z całą pewnością jako fakt, że uniezależnienie się od Sieci wychodzi tanio”.
Nie wszystkie jego aplikacje zasilane są z jego systemu fotowoltaicznego. Używa on propanowej zamrażarki, kempingowego piecyka (również propanowego), piecyka opalanego drewnem dla ogrzewania (w pokoju sypialnym) oraz, raz w tygodniu włącza swój mały generator aby użyć pralki. Dla maksymalnego zużycia czasu używania generatora, używa 3 dwukomorowe pralki, (opracowane do użytkowania z niskim ciśnieniem wody), oraz ręcznie przekłada pranie pomiędzy cyklami prania I odwirowania). Równocześnie używa on również pompy aby dopełnić swój domowy, wysoko umieszczony zbiornik wodny.

Obecnie, jego system do zbierania wody z opadów deszczowych jest zbyt mały dla spełnienia wszystkich jego potrzeb na wodę. Musi więc polegać na płatnych dostawach wody ciężarówką, Ale ma nadzieję udoskonalić swój system zbiorczy, i uniknąć tego kosztu w przyszłości.

Już teraz zaoszczędza on 80% swych dochodów, a największym wydatkiem jest jego opłata za Internet. (spędza bowiem wiele czasu na przesyłkach do swego kanału na YouTube), z opłatami za wodę zaraz po tym. Zaopatrza się w supermarkiecie, ale miał swego czasu ekonomicznie ciężkie czasy, kiedy musiał polegać na zbieractwie natywnych australijskich dzikich groszków, pokrzyw, i dzikiego miodu, itp. jako swoją żywność, oraz polować na Australijskie “narodowe pasożyty” – dzikie króliki. (Coś co może robić chodząc w okolicy, własnymi rękami)…
Przyznaje on że niektóre rzeczy są nieco bardziej skomplikowane, ale “istnieje wiele sposobów i środków których używanie kończy się końcowym efektem identycznym z tym jaki miało się będąc w Sieci.
 Odnośniki do youtube channel: http://www.youtube.com/channel/UCD8OG
Originalne wideo: http://faircompanies.com/videos/view/

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Korespondencję do redakcji proszę kierować na adres administracji, koniecznie z dopiskiem w temacie: "Powszechne Stowarzyszenie Życia".
esperio@interia.pl

Dla szybkiego wzajemnego kontaktu, wejdź na Rozmównicę:
Wiedy