czwartek, 23 czerwca 2016

Święta Kupały 21-22-23 czerwca - Noc św. Jana - Sobótki z 21 na 22 czerwca.

Obchody Świąt Kupały - 21-22-23 czerwca. Sobótki, Noc św Jana z 21 na 22 czerwca. Słońcakres.

Noc Kupały Noc Świetojańska Kwiat Paproci


21-22-23 czerwca: To oryginalnie trzydniowe obchody Nocy Kupały (Słońcakres). Sobótka, Palinocka, Kupałnocka (w zależności od regionu). Oryginale, Słowiańskie Święto Miłości i Zakochanych. Pierwszy dzień lata 22 czerwca. Święto obchodzone ku czci ognia i słońca, poświęcone Dadźbogowi. Zabawy w lasach i nad rzekami, skakanie przez ogień, puszczanie wianków na wodę, poszukiwanie kwiatu paproci (oryginalnie Kwiatu Perunowego). Łączenie się w pary, szczęśliwy czas poczynania dzieci. Święto Kupały, czyli Sobótki zostało później zawłaszczone przez chrześcijan jako noc świętego Jana… Powszechnie wierzono, że osoby czynnie uczestniczące w obrzędach i uroczystościach Kupalnej Nocy, przez cały rok będą żyły w dostatku i szczęściu.

W tradycji słowiańskiej jest to święto wody i ognia, ale również święto miłości, płodności, Słońca i Księżyca. Zwyczaje i obrzędy obchodzone w Noc Kupalną mają na celu zapewnienie zdrowia i urodzaju. W trakcie tej najkrótszej nocy w roku pali się ogniska wokół których tańczy się przy wtórze muzyki. Stare gospodynie rzucały do ognia zioła (bylicę, szałwię i inne), by zapewnić sobie płodność oraz urodzaj. Skakanie przez ogniska i tańce wokół nich miały oczyszczać, chronić przed złymi urokami i chorobami.



SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Korespondencję do redakcji proszę kierować na adres administracji, koniecznie z dopiskiem w temacie: "Powszechne Stowarzyszenie Życia".
esperio@interia.pl

Dla szybkiego wzajemnego kontaktu, wejdź na Rozmównicę:
Wiedy